Praca w ośrodku

Praca w ośrodku

Tam na zewnątrz, raczej niewiele - oprócz destrukcji ciała, umysłu i dumy, ranienia innych ludzi, sprawiania bólu i rozpaczy u najbliższych. Tu podczas terapii w ośrodku, jest szansa na cofnięcie procesu autodestrukcji i przystosowanie się do życia w społeczeństwie. Jednakże tylko dzięki szczerej pracy nad samym sobą ( głównie byciu krystalicznie uczciwym), chęci powrotu do trzeźwej rzeczywistości, a co najważniejsze dzięki poczuciu potrzeby dawania pomocy i czynieniu dobra względem drugiego człowieka. Właśnie na "dawaniu siebie innym" głównie polega tutejsza forma leczenia uzależnień. Przed przyjazdem do ośrodka, każdy z pacjentów czynił wiele zła, krzywdził, był samolubny i egoistyczny.

Po to, aby odgonić dręczące myśli o narkotykach, starych znajomych i dawnych czasach trzeba zacząć robić coś, z czym znaczna część mieszkańców tego domu nigdy nie miała do czynienia: systematycznie i uczciwie pracować. Jest wiele zajęć zapewniających dla każdego coś miłego.

Codziennie są wykonywane przeróżne czynności takie jak: sprzątanie terenu, remonty lub dobudówki. Często w ramach zapłaty za darowizny, współpracy, a czasem bezinteresownie pracuje się na zewnątrz, W obiektach publicznych itp., są to przeważnie prace remontowo-budowlane wykonywane przez "pacjentów fachowców". Kroimy i obieramy warzywa. Sprzątamy dom, myjemy okna, sadzimy kwiaty, plewimy.